Ciudades y Pueblos

Aguilar de Codés

Navarra

Zid mjesta Aguilar de Codés Zid mjesta Navarra 🤍 Spremite u moj izlet WhatsApp 🖨️ Plakat s QR kodom

Aguilar de Codés es una villa y municipio español de la Comunidad Foral de Navarra, situado en la merindad de Estella, en la comarca de Estella Occidental y a 84,5 km de la capital de la comunidad Pamplona. Su población en 2025 fue de 74 habitantes (INE).

Odjeljci koje premium općina može uređivati · Stalni odjeljci vodiča

Podrijetlo

La localidad se ha llamado tradicionalmente Aguilar, que tiene un significado transparente en castellano y significa lugar de águilas. Julio Caro Baroja señaló que en romance Aguilar es un nombre típicamente topográfico que indica lugares altos. El topónimo del lugar alude por tanto a su ubicación; de hecho Aguilar se encuentra en una meseta a 731 metros de altura situada a los pies de una sierra (sierra de Codés) y en lo alto de un valle del mismo nombre. Aguilar domina por su situación todas las localidades vecinas.

El nombre más antiguo con el que se menciona esta localidad (1269) es Aguilar de iuso Maraynon (Aguilar de bajo Marañón), haciendo referencia probablemente a la vecina localidad de Marañón situada en el llano. En 1273 se la menciona como Aguilar a secas y en 1366 aparece con la variante de Aguillar.

Hasta la reforma de la nomenclatura municipal de 1916 el municipio se llamaba simplemente Aguilar. En dicha fecha su nombre fue modificado por el de Aguilar de Codes.​ Esta reforma fue propuesta por la Real Sociedad Geográfica y el añadido del apelativo de Codés tenía como fin distinguir al municipio de otros homónimos como Aguilar de Campoo, Aguilar de la Frontera, Aguilar del Río Alhama o Aguilar del Alfambra, ya que todas ellas llevaban hasta entonces el nombre oficial de Aguilar. El nombre Codés proviene de la vecina sierra de Codés que cierra el valle de Aguilar por el norte.

El nombre en lengua vasca del municipio es según la Real Academia de la Lengua Vasca Aguilar Kodes,​ que carece de carácter oficial.

El gentilicio de los habitantes de Aguilar es aguilarense o aventón.

Povijest

La villa de Aguilar de Codés fue fundada en 1219 por Sancho VII el Fuerte.

Spomenici

Parroquia de la Invención de la Santa Cruz

Ermita de San Bartolomé

Ermita de San Cristóbal

Ermita de San José

Što posjetiti

U ovom odjeljku još nema informacija. Profil sela može ih dopuniti putem upravljačke ploče.

Galerija

Fešte

Rujan 2026

po ut sr če pe su ne 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fešte ovog mjeseca

  • Nema zabilježenih fešti ovog mjeseca.

Kalendar događanja

Pogledajte cijeli kalendar događanja →

Tržnica

Pronađite dan i mjesto tržnice u okolici:

Gastronomija

U ovom odjeljku još nema informacija. Profil sela može ih dopuniti putem upravljačke ploče.

Rute i pješačenje

Ibilbide historikoa: Araba (GR 1)

Sendero Histórico: Navarra (GR 1)

Inaziotar bidea (GR 120)

La Torca-rako ibilbidea (PR-A 62)

Otsoen ibilbidea (PR-A 63)

Usluge

Trgovine

Cárnicas Mirotz

📍 Calle las Eras 📞 +34948444160

Je li vaš? Prijeđite na premium: potpuni profil, veća vidljivost i do 6 fotografija. Pogledajte članstvo

Imate li tvrtku u Aguilar de Codés? Oglasite je besplatno i prijeđite na premium kad god želite. Objavite svoju tvrtku besplatno

Poznate osobe

Juan Antonio Guergué, militar español

Joaquín Martínez de Zúñiga y Díaz de Ilarraza, sacerdote y cronista español de las Filipinas

Domingo Hergueta y Martín, historiador español

José del Solar y Maeztu

Općina

Alcaldía: Amparo Labeaga Diaz de Cerio

Općina Aguilar de Codés

Alcaldía: Amparo Labeaga Diaz de Cerio

Ovdje profil vaše općine ili adresa vaše web stranice. Jeste li iz općine? Prijeđite na premium kako biste dopunili svoj profil i uređivali sadržaj svog sela. hola@ciudadesypueblos.es

Kako doći

  • 🚗 21 km od mjesta Logroño (oko 15 min automobilom)
  • 🚗 44 km od mjesta Vitoria-Gasteiz (oko 31 min automobilom)
  • 🚗 81 km od mjesta Pamplona/Iruña (oko 57 min automobilom)

🧭 Putovanje španjolskim selima: praktični vodič — Radno vrijeme, prijevoz, novac i običaji, prije polaska na put.

  • ✈️ 22 km od zračne luke Logroño-Agoncillo (oko 16 min automobilom)
  • ✈️ 51 km od zračne luke Vitoria (oko 36 min automobilom)

Kako doći automobilom (Google Maps)

Praktične informacije

🏧 Najbliži bankomat

  • Caja Vital · udaljeno 7.1 km
  • Caja Rural · udaljeno 7.1 km
  • Najbliži bankomat · udaljeno 7.1 km

⛽ Najbliža benzinska postaja

  • Petronor · udaljeno 6.9 km

ℹ️ Turistički ured

  • Turistički ured · udaljeno 2.3 km

🔭 Vidikovci

  • Vidikovci · udaljeno 2.2 km
  • La Peñica · udaljeno 2.6 km
  • Vidikovci · udaljeno 3.4 km

© OpenStreetMap

Autobusi

Provjerite rutu, vozne redove i kombinacije javnog prijevoza do mjesta Aguilar de Codés:

Dolazak javnim prijevozom (rute i vozni redovi)

Ljekarna i zdravlje

Pronađite najbližu ljekarnu i dom zdravlja, s adresom i uputama kako doći:

Zid i vijesti

Prijavi se sa svojim profilom za objavljivanje. Objavljivanje na zidovima je besplatno.

Ovaj zid još je miran.

Zid mjesta Aguilar de Codés →

Osmrtnice

Trenutačno nema objavljenih osmrtnica u mjestu Aguilar de Codés.

✝ Objava osmrtnice Osmrtnice pokrajine Navarra →

U spomen

U mjestu Aguilar de Codés još nema nijednog sjećanja.

🕊️ Posvetite sjećanje U spomen u pokrajini Navarra →

Videozapisi

Otkrijte Aguilar de Codés u videu:

Pogledajte videozapise mjesta Aguilar de Codés na YouTubeu

Podijeli ovu stranicu: WhatsApp