Perales del Alfambra
Teruel · Aragón
Perales del Alfambra es un municipio y localidad española de la provincia de Teruel, en la comunidad autónoma de Aragón. El término municipal, ubicado en la comarca de la Comunidad de Teruel y que incluye también la pedanía de Villalba Alta, tiene una población de 293 habitantes (INE 2025).
Sektioner som premium-kommunhuset kan redigera · Guidens fasta sektioner
Ursprung
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Historia
Hacia mediados del siglo XIX, el lugar tenía contabilizada una población de 537 habitantes. Aparece descrito en el decimosegundo volumen del Diccionario geográfico-estadístico-histórico de España y sus posesiones de Ultramar de Pascual Madoz de la siguiente manera:
Hasta la reforma de la nomenclatura municipal de 1916 el municipio se llamaba simplemente Perales. En dicha fecha su nombre fue modificado por el de Perales del Alfambra.
Monument
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Vad man kan besöka
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Galleri
Fester
September 2026
Fester denna månad
- Inga fester registrerade denna månad.
Evenemangskalender
Marknad
Hitta dag och plats för marknaden i området:
Gastronomi
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Leder och vandring
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Tjänster
Restaurang
Casa Luis
📍 Polígono Agroindustrial Llanos del Peirón
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Butiker
Supermercado
📍 Calle Taberna 13
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Butiker
Supermercado Coaliment
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Bilverkstäder
Talleres Rillo Royo CVJ
📍 Calle Baja 8
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Bilverkstäder
Taller Hijos de Jesús Rillo
📍 Calle Baja 6
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Bilverkstäder
Taller Hermanos Guillén
📍 Polígono Agroindustrial Llanos del Peirón
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Hantverkare och yrkesfolk
Suministros Peirón
📍 Polígono Agroindustrial Llanos del Peirón
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Hantverkare och yrkesfolk
Carpintería Fernando Lucia Latorre
📍 Calle Horno 12
Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap
Har du ett företag i Perales del Alfambra? Annonsera gratis och uppgradera till premium när du vill. Publicera mitt företag gratis
Kända personer
•Juan Cebrián Pedro, arzobispo de Zaragoza del siglo XVII
Kommunhus
Kommunhuset i Perales del Alfambra
Här är faktasidan för ditt kommunhus eller adressen till din webbplats. Är du från kommunhuset? Skaffa premium för att fylla i din faktasida och redigera innehållet för din by. hola@ciudadesypueblos.es
Hitta hit
- 🚗 42 km från Teruel (cirka 30 min med bil)
- 🚗 136 km från Castellón de la Plana/Castelló de la Plana (cirka 96 min med bil)
- 🚗 142 km från Zaragoza (cirka 100 min med bil)
🧭 Resa bland Spaniens byar: praktisk guide — Öppettider, transport, pengar och seder, innan du ger dig av.
- ✈️ 128 km från flygplatsen Castellón (cirka 90 min med bil)
- ✈️ 144 km från flygplatsen Zaragoza (cirka 102 min med bil)
Praktisk information
🅿️ Var du kan parkera
- Var du kan parkera · 0 km bort
- Var du kan parkera · 0.9 km bort
- Var du kan parkera · 2.4 km bort
🏧 Närmaste bankomat
- Ibercaja · 0 km bort
- Caja Rural de Teruel · 0.1 km bort
⛽ Närmaste bensinstation
- GASÓLEOS TERUEL · 0.8 km bort
- Galp · 0.8 km bort
- Cereales Teruel · 5.3 km bort
🏖️ Var du kan bada
- Piscina climatizada · 0.5 km bort
Bussar
Se rutt, tidtabeller och kollektivtrafikförbindelser till Perales del Alfambra:
Apotek och hälsa
Hitta närmaste apotek och vårdcentral, med adress och vägbeskrivning:
Vägg och nyheter
Logga in med din profil för att publicera. Det är gratis att publicera på väggarna.
Den här väggen är fortfarande lugn.
Dödsannonser
Det finns inga publicerade dödsannonser i Perales del Alfambra just nu.
Till minne
Det finns ännu ingen minnessida i Perales del Alfambra.
Videor
Upptäck Perales del Alfambra på video: