Hernán-Pérez
Cáceres · Extremadura
Hernán-Pérez es un municipio de España perteneciente a la provincia de Cáceres, en la comunidad autónoma de Extremadura. Tiene una población de 401 habitantes (INE 2025).
Sektioner som premium-kommunhuset kan redigera · Guidens fasta sektioner
Ursprung
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Historia
Hernán-Pérez es un municipio de España perteneciente a la provincia de Cáceres, en la comunidad autónoma de Extremadura. Tiene una población de 401 habitantes (INE 2025).
Monument
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Vad man kan besöka
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Galleri
Fester
September 2026
Fester denna månad
- Inga fester registrerade denna månad.
Evenemangskalender
Marknad
Hitta dag och plats för marknaden i området:
Gastronomi
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Leder och vandring
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Tjänster
Har du ett företag i Hernán-Pérez? Annonsera gratis och uppgradera till premium när du vill. Publicera mitt företag gratis
Kända personer
Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.
Kommunhus
Alcaldía: Alfonso Beltran Muñoz
Kommunhuset i Hernán-Pérez
Alcaldía: Alfonso Beltran Muñoz
Här är faktasidan för ditt kommunhus eller adressen till din webbplats. Är du från kommunhuset? Skaffa premium för att fylla i din faktasida och redigera innehållet för din by. hola@ciudadesypueblos.es
Hitta hit
- 🚗 103 km från Cáceres (cirka 73 min med bil)
- 🚗 193 km från Badajoz (cirka 136 min med bil)
- 🚗 271 km från Valladolid (cirka 191 min med bil)
🧭 Resa bland Spaniens byar: praktisk guide — Öppettider, transport, pengar och seder, innan du ger dig av.
- ✈️ 145 km från flygplatsen Salamanca (cirka 102 min med bil)
- ✈️ 188 km från flygplatsen Badajoz (cirka 133 min med bil)
Praktisk information
🅿️ Var du kan parkera
- Var du kan parkera · 0.6 km bort
🏧 Närmaste bankomat
- Unicaja Banco · 4.9 km bort
- Caja de Extremadura · 8.3 km bort
- Unicaja Banco · 9.6 km bort
⛽ Närmaste bensinstation
- Repsol · 8.5 km bort
Bussar
Se rutt, tidtabeller och kollektivtrafikförbindelser till Hernán-Pérez:
Apotek och hälsa
Hitta närmaste apotek och vårdcentral, med adress och vägbeskrivning:
Vägg och nyheter
Logga in med din profil för att publicera. Det är gratis att publicera på väggarna.
Den här väggen är fortfarande lugn.
Dödsannonser
Det finns inga publicerade dödsannonser i Hernán-Pérez just nu.
Till minne
Det finns ännu ingen minnessida i Hernán-Pérez.
Videor
Upptäck Hernán-Pérez på video: