Ciudades y Pueblos

Castroverde de Campos

Zamora · Castilla y León

Väggen för Castroverde de Campos Väggen för Zamora 🤍 Spara i min utflykt WhatsApp 🖨️ Affisch med QR-kod

Castroverde de Campos es un municipio y localidad española de la provincia de Zamora, en la comunidad autónoma de Castilla y León.​

Sektioner som premium-kommunhuset kan redigera · Guidens fasta sektioner

Ursprung

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Historia

Parte de su término municipal se integra dentro de la ZEPA Penillanuras-Campos Sur y de la ZEPA Penillanuras-Campos Norte.

Monument

Ermita de la Cruz (siglo XVIII). Abierta al culto.

Convento Franciscano y Santuario de la Purísima (siglo XVII). Abierto al culto.

Iglesia de Santa María del Río (siglo XIII). Abierta al culto.

Iglesia de San Nicolás (siglo XIII). Ruina Restaurada. Sin culto.

Iglesia de la Sagrada (siglo XII). Ruinas.

Iglesia de San Juan (siglo XII). Restos.

Castillo y muralla (siglo XII). Restos.

Puente y calzada (romanos). Restos.

Arquitectura tradicional terracampina del ladrillo, adobe y tapial: frontón, palomares, bodegas, chozos.

Conjunto ferroviario (edificio de viajeros, almacén de mercancías y urinario-lampistería) de la línea Medina-Palanquinos de Secundarios de Castilla. (siglo XX) Ruinas.​

Además, el municipio cuenta con el Centro de Interpretación de los Palomares con información sobre las construcciones típicas de la zona.

Vad man kan besöka

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Galleri

Fester

Fiesta de Los Mártires, San Fabián y San Sebastián (20 de enero), fiesta de los Patronos.

Fiesta de La Feria, de la Madera (27 de mayo), en honor a La Purísima.

Fiesta del Verano (primera semana de agosto), en atención a los veraneantes.

Fiesta de La Purísima, Inmaculada Concepción (8 de diciembre), fiesta de la Patrona.

September 2026

ti on to fr 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fester denna månad

  • Inga fester registrerade denna månad.

Resten av året

  • Januari: Fiesta de Los Mártires, San Fabián y San Sebastián ( (20)
  • Maj: Feria (23) · Fiesta de La Feria, de la Madera ( (27)
  • Augusti: Fiesta del Verano (primera semana
  • December: Fiesta de La Purísima, Inmaculada Concepción ( (8)

Evenemangskalender

Se hela evenemangskalendern →

Marknad

Hitta dag och plats för marknaden i området:

Gastronomi

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Leder och vandring

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Tjänster

Hotell

Hotel Lera

📍 Calle de los Conquistadores Zamoranos 📞 +34 980 66 46 53

Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap

Restaurang

Restaurante Lera

📍 Calle de los Conquistadores Zamoranos 📞 +34 980 66 46 53

Är det din verksamhet? Skaffa premium: komplett profil, mer synlighet och upp till 6 foton. Se medlemskap

Har du ett företag i Castroverde de Campos? Annonsera gratis och uppgradera till premium när du vill. Publicera mitt företag gratis

Kända personer

Pedro de Villagómez, religioso católico español

Jesús Cuadrado Bausela, político, geógrafo y profesor español

León Corral y Maestro

Kommunhus

Alcaldía: Cecilio Lera Blanco

Kommunhuset i Castroverde de Campos

Alcaldía: Cecilio Lera Blanco

Här är faktasidan för ditt kommunhus eller adressen till din webbplats. Är du från kommunhuset? Skaffa premium för att fylla i din faktasida och redigera innehållet för din by. hola@ciudadesypueblos.es

Hitta hit

  • 🚗 74 km från Valladolid (cirka 52 min med bil)
  • 🚗 80 km från Zamora (cirka 56 min med bil)
  • 🚗 173 km från Burgos (cirka 122 min med bil)

🧭 Resa bland Spaniens byar: praktisk guide — Öppettider, transport, pengar och seder, innan du ger dig av.

  • ✈️ 59 km från flygplatsen Valladolid (cirka 42 min med bil)
  • ✈️ 93 km från flygplatsen León (cirka 66 min med bil)

Vägbeskrivning med bil (Google Maps)

Praktisk information

🅿️ Var du kan parkera

  • Var du kan parkera · 0.9 km bort

🏧 Närmaste bankomat

  • Caja Rural de Zamora · 8.8 km bort
  • Banco Santander · 8.8 km bort

⛽ Närmaste bensinstation

  • Petronor · 9.2 km bort

© OpenStreetMap

Bussar

Se rutt, tidtabeller och kollektivtrafikförbindelser till Castroverde de Campos:

Ta dig hit med kollektivtrafik (rutter och tidtabeller)

Apotek och hälsa

Farmacia Farmacia Beatriz Rodríguez Fernández

Vägg och nyheter

Logga in med din profil för att publicera. Det är gratis att publicera på väggarna.

Den här väggen är fortfarande lugn.

Väggen för Castroverde de Campos →

Dödsannonser

Det finns inga publicerade dödsannonser i Castroverde de Campos just nu.

✝ Publicera en dödsannons Dödsannonser från Zamora →

Till minne

Det finns ännu ingen minnessida i Castroverde de Campos.

🕊️ Tillägna en minnessida Till minne · Zamora →

Videor

Upptäck Castroverde de Campos på video:

Se videor om Castroverde de Campos på YouTube

Dela den här sidan: WhatsApp