Ciudades y Pueblos

Arco, El

Salamanca · Castilla y León

Väggen för Arco, El Väggen för Salamanca 🤍 Spara i min utflykt WhatsApp 🖨️ Affisch med QR-kod

El Arco es un municipio y localidad española de la provincia de Salamanca, en la comunidad autónoma de Castilla y León. Se integra dentro de la comarca de la Tierra de Ledesma. Pertenece al partido judicial de Salamanca y a la Mancomunidad Comarca de Ledesma.​​

Sektioner som premium-kommunhuset kan redigera · Guidens fasta sektioner

Ursprung

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Historia

Su término municipal está formado por un solo núcleo de población, ocupa una superficie total de 7,10 km² y según los datos demográficos recogidos en el padrón municipal elaborado por el INE en el año 2025, cuenta con una población de 85 habitantes.

Monument

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Vad man kan besöka

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Galleri

Fester

September 2026

ti on to fr 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fester denna månad

  • Inga fester registrerade denna månad.

Evenemangskalender

Se hela evenemangskalendern →

Marknad

Hitta dag och plats för marknaden i området:

Gastronomi

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Leder och vandring

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Tjänster

Har du ett företag i Arco, El? Annonsera gratis och uppgradera till premium när du vill. Publicera mitt företag gratis

Kända personer

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Kommunhus

Alcaldía: Eliecer García Sánchez

Kommunhuset i Arco, El

Alcaldía: Eliecer García Sánchez

Här är faktasidan för ditt kommunhus eller adressen till din webbplats. Är du från kommunhuset? Skaffa premium för att fylla i din faktasida och redigera innehållet för din by. hola@ciudadesypueblos.es

Hitta hit

  • 🚗 27 km från Salamanca (cirka 19 min med bil)
  • 🚗 137 km från Valladolid (cirka 97 min med bil)
  • 🚗 233 km från Móstoles (cirka 164 min med bil)

🧭 Resa bland Spaniens byar: praktisk guide — Öppettider, transport, pengar och seder, innan du ger dig av.

  • ✈️ 41 km från flygplatsen Salamanca (cirka 29 min med bil)
  • ✈️ 131 km från flygplatsen Valladolid (cirka 92 min med bil)

Vägbeskrivning med bil (Google Maps)

Praktisk information

🏧 Närmaste bankomat

  • Caja Rural · 7.3 km bort

© OpenStreetMap

Bussar

Se rutt, tidtabeller och kollektivtrafikförbindelser till Arco, El:

Ta dig hit med kollektivtrafik (rutter och tidtabeller)

Apotek och hälsa

Hitta närmaste apotek och vårdcentral, med adress och vägbeskrivning:

Vägg och nyheter

Logga in med din profil för att publicera. Det är gratis att publicera på väggarna.

Den här väggen är fortfarande lugn.

Väggen för Arco, El →

Dödsannonser

Det finns inga publicerade dödsannonser i Arco, El just nu.

✝ Publicera en dödsannons Dödsannonser från Salamanca →

Till minne

Det finns ännu ingen minnessida i Arco, El.

🕊️ Tillägna en minnessida Till minne · Salamanca →

Videor

Upptäck Arco, El på video:

Se videor om Arco, El på YouTube

Dela den här sidan: WhatsApp