Ciudades y Pueblos

Albalate de Cinca

Huesca · Aragón

Väggen för Albalate de Cinca Väggen för Huesca 🤍 Spara i min utflykt WhatsApp 🖨️ Affisch med QR-kod

Albalate de Cinca es un municipio español de la provincia de Huesca, en la comunidad autónoma de Aragón. Situado en la comarca del Cinca Medio, cuenta con una población de 1080 habitantes (INE 2025).

Sektioner som premium-kommunhuset kan redigera · Guidens fasta sektioner

Ursprung

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Historia

Albalate de Cinca es un municipio español de la provincia de Huesca, en la comunidad autónoma de Aragón. Situado en la comarca del Cinca Medio, cuenta con una población de 1080 habitantes (INE 2025).

Monument

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Vad man kan besöka

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Galleri

Fester

Celebra sus fiestas el 29 de septiembre (San Miguel) y el 11 de noviembre (San Martín).

September 2026

ti on to fr 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Fester denna månad

Resten av året

  • November: San Martín (11)

Evenemangskalender

Se hela evenemangskalendern →

Marknad

Mercadillo semanal: Miércoles · Calle Jose Antonio

Gastronomi

Det finns ingen information i den här sektionen ännu. Byns profil kan fylla i den via panelen.

Leder och vandring

Contrastes del Bajo Cinca (GR 261)

Tjänster

Har du ett företag i Albalate de Cinca? Annonsera gratis och uppgradera till premium när du vill. Publicera mitt företag gratis

Kända personer

Miguel Fleta, tenor español (1887-1938)

Francisco Carrasquer, poeta y asajista

Félix Carrasquer, pedagogo y escritor español

Kommunhus

Alcaldía: José Antonio Castillón Serrate

Web oficial: http://www.albalatedecinca.es

Kommunhuset i Albalate de Cinca

Alcaldía: José Antonio Castillón Serrate Web oficial: http://www.albalatedecinca.es

Här är faktasidan för ditt kommunhus eller adressen till din webbplats. Är du från kommunhuset? Skaffa premium för att fylla i din faktasida och redigera innehållet för din by. hola@ciudadesypueblos.es

Hitta hit

  • 🚗 82 km från Huesca (cirka 58 min med bil)
  • 🚗 107 km från Zaragoza (cirka 76 min med bil)
  • 🚗 195 km från Terrassa (cirka 138 min med bil)

🧭 Resa bland Spaniens byar: praktisk guide — Öppettider, transport, pengar och seder, innan du ger dig av.

  • ✈️ 40 km från flygplatsen Lleida-Alguaire (cirka 28 min med bil)
  • ✈️ 69 km från flygplatsen Huesca-Pirineos (cirka 49 min med bil)

Vägbeskrivning med bil (Google Maps)

Praktisk information

🏧 Närmaste bankomat

  • Ibercaja · 0.1 km bort
  • BBVA · 0.2 km bort
  • Närmaste bankomat · 2.4 km bort

⛽ Närmaste bensinstation

  • Närmaste bensinstation · 0.2 km bort
  • Närmaste bensinstation · 3.6 km bort
  • Estación de Servicio JAIME I S.A. · 6.7 km bort

🔭 Utsiktsplatser

  • Tozal Redondo · 2.4 km bort

© OpenStreetMap

Bussar

Se rutt, tidtabeller och kollektivtrafikförbindelser till Albalate de Cinca:

Ta dig hit med kollektivtrafik (rutter och tidtabeller)

Apotek och hälsa

Hitta närmaste apotek och vårdcentral, med adress och vägbeskrivning:

Vägg och nyheter

Logga in med din profil för att publicera. Det är gratis att publicera på väggarna.

Den här väggen är fortfarande lugn.

Väggen för Albalate de Cinca →

Dödsannonser

Det finns inga publicerade dödsannonser i Albalate de Cinca just nu.

✝ Publicera en dödsannons Dödsannonser från Huesca →

Till minne

Det finns ännu ingen minnessida i Albalate de Cinca.

🕊️ Tillägna en minnessida Till minne · Huesca →

Videor

Upptäck Albalate de Cinca på video:

Se videor om Albalate de Cinca på YouTube

Dela den här sidan: WhatsApp