Ciudades y Pueblos

Canillas de Esgueva

Valladolid · Castilla y León

Muro de Canillas de Esgueva Muro de Valladolid 🤍 Gardar na miña escapada WhatsApp 🖨️ Cartel con QR

Canillas de Esgueva es una localidad de la provincia de Valladolid, en la comunidad autónoma de Castilla y León (España).

Seccións que o concello premium pode editar · Seccións fixas da guía

Orixe

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Historia

Se encuentra situada en el valle del río Esgueva siendo el segundo pueblo de la provincia del Valladolid que atraviesa el río.​ Su casería se asienta principalmente en la colina sobre la que se alzan las ruinas de sus castillo, dominando la vega del río.​

Limita al este con Fombellida y al oeste con Encinas de Esgueva, con Hérmedes de Cerrato y Piñel de Arriba. Se halla comunicado por carretera con la ciudad de Valladolid, que se encuentra a 56 kilómetros, y con Peñafiel que está a 22 kilómetros.

Monumentos

En lo cultural destaca su iglesia, dedicada a San Miguel. Cuenta con un ábside románico rural, del siglo XII o XIII, decorado con canecillos.​ Durante el siglo XVIII fue muy reformada, añadiéndose entre otras cosas la bóveda que cubre la nave y el retablo mayor, rococó. La torre, a los pies del templo, neoclásica, fue realizada en torno a 1800.

En lo alto de la colina en cuya falda se concentra la población, se hallan las ruinas del castillo de Canillas de Esgueva, de finales del siglo XV o inicios del siguiente. Hasta alrededor de 1970 se conservó un lienzo de pared del castillo, que después se desplomó; en la actualidad, solo quedan los restos de dos cubos.

Que visitar

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Galería

Festas

Setembro 2026

lu ma xo ve do 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Festas deste mes

  • Sen festas rexistradas este mes.

Axenda

Ver toda a axenda →

Mercadiño

Atopa o día e o lugar do mercadiño da zona:

Gastronomía

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Rutas e sendeirismo

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Servizos

Tes un negocio en Canillas de Esgueva? Anúnciao de balde e faino premium cando queiras. Publicar o meu negocio de balde

Personaxes célebres

Aquilino Bocos Merino, cardenal católico español

Concello

Alcaldía: Santiago Bartolomé Monge

Concello de Canillas de Esgueva

Alcaldía: Santiago Bartolomé Monge

Aquí a ficha do teu concello ou o enderezo da túa web. Es do concello? Faite premium para completar a túa ficha e editar o contido da túa vila. hola@ciudadesypueblos.es

Como chegar

  • 🚗 A 65 km de Valladolid (uns 46 min en coche)
  • 🚗 A 93 km de Burgos (uns 66 min en coche)

🧭 Viaxar polos pobos de España: guía práctica — Horarios, transporte, diñeiro e costumes, antes de saír de viaxe.

  • ✈️ A 77 km do aeroporto de Valladolid (uns 54 min en coche)
  • ✈️ A 99 km do aeroporto de Burgos (uns 70 min en coche)

Como chegar en coche (Google Maps)

Datos prácticos

🅿️ Onde aparcar

  • Onde aparcar · a 1.6 km

🏖️ Onde bañarse

  • Onde bañarse · a 3.1 km

© OpenStreetMap

Autobuses

Consulta a ruta, os horarios e as combinacións de transporte público ata Canillas de Esgueva:

Chegar en transporte público (rutas e horarios)

Farmacia e saúde

Atopa a farmacia e o centro de saúde máis próximos, con enderezo e como chegar:

Muro e novas

Accede co teu perfil para publicar. Publicar nos muros é de balde.

Este muro aínda está en calma.

Muro de Canillas de Esgueva →

Esquelas

Non hai esquelas publicadas agora mesmo en Canillas de Esgueva.

✝ Publicar unha esquela Esquelas de Valladolid →

Na lembranza

Aínda non hai ningunha lembranza en Canillas de Esgueva.

🕊️ Dedicar unha lembranza Na lembranza de Valladolid →

Vídeos

Descobre Canillas de Esgueva en vídeo:

Ver vídeos de Canillas de Esgueva en YouTube

Comparte esta páxina: WhatsApp