Ciudades y Pueblos

Villanueva del Rey

Córdoba · Andalucía

Ο τοίχος του Villanueva del Rey Ο τοίχος του Córdoba 🤍 Αποθήκευση στην απόδρασή μου WhatsApp 🖨️ Αφίσα με QR

Villanueva del Rey es un municipio español de la provincia de Córdoba, comunidad autónoma de Andalucía. En 2016 contaba con 1088 habitantes. Su extensión superficial es de 214 km² y tiene una densidad de 5,7 hab/km². Se encuentra situado en la comarca del Valle del Guadiato, a una altitud de 555 metros.

Ενότητες που μπορεί να επεξεργάζεται το premium δημαρχείο · Σταθερές ενότητες του οδηγού

Προέλευση

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Ιστορία

Villanueva del Rey es un municipio español de la provincia de Córdoba, comunidad autónoma de Andalucía. En 2016 contaba con 1088 habitantes. Su extensión superficial es de 214 km² y tiene una densidad de 5,7 hab/km². Se encuentra situado en la comarca del Valle del Guadiato, a una altitud de 555 metros.

Μνημεία

Iglesia de la Inmaculada Concepción: Construida en el siglo XVI, reformada en el siglo XVIII. De esta época datan las cubiertas que hoy luce el edificio, que en la nave es una bóveda de medio cañón con lunetos y fajones, bajo los cuales cuelgan aparatosos placados de perfiles muy recortados.

Ermita del Apóstol Santiago: Erigida a principios del siglo XX, con una nave única y cabecera cuadrada.

Sepulcros megalíticos: Pertenecen al Calcolítico, aproximadamente al 2500 – 2000 a. C. Fueron construidos a base de grandes lajas de piedra clavadas verticalmente en el suelo y con una cubierta de piedra. Todo la estructura se cubría con un túmulo de tierra, orientándose la entrada de la sepultura hacia el este.

Castillo del Cerro de los Castillejos: Se encuentra en ruinas. En esta zona encontramos restos de muros ciclópeos y construcciones de tipo castreño, así como cerámicas a mano de fractura gruesa.​

Antiguo Ayuntamiento (hoy biblioteca municipal).

Antiguo Pósito. Almacén de grano del siglo XVII. De propiedad privada, se puede ver por fuera.

Τι να επισκεφθείς

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Γκαλερί

Γιορτές

Σεπτέμβριος 2026

Δε Τρ Τε Πε Πα Σα Κυ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Γιορτές αυτού του μήνα

  • Δεν υπάρχουν καταχωρημένες γιορτές αυτόν τον μήνα.

Υπόλοιπο έτους

  • Αύγουστος: Feria de Villanueva del Rey (16)

Ατζέντα

Δες όλη την ατζέντα →

Λαϊκή αγορά

Mercadillo semanal: Sábado · Calle Córdoba

Γαστρονομία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Διαδρομές και πεζοπορία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Υπηρεσίες

Έχεις επιχείρηση στο Villanueva del Rey; Καταχώρισέ την δωρεάν και κάνε την premium όποτε θέλεις. Δωρεάν δημοσίευση της επιχείρησής μου

Διάσημες προσωπικότητες

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Δημαρχείο

Alcaldía: Andrés Morales Vázquez

Web oficial: https://www.villanuevadelrey.es

Δημαρχείο του Villanueva del Rey

Alcaldía: Andrés Morales Vázquez Web oficial: https://www.villanuevadelrey.es

Εδώ η καρτέλα του δημαρχείου σου ή η διεύθυνση του ιστότοπού σου. Είσαι από το δημαρχείο; Γίνε premium για να συμπληρώσεις την καρτέλα σου και να επεξεργάζεσαι το περιεχόμενο του χωριού σου. hola@ciudadesypueblos.es

Πώς να φτάσεις

  • 🚗 Σε 60 χλμ. από Córdoba (περίπου 42 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • 🚗 Σε 146 χλμ. από Sevilla (περίπου 103 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • 🚗 Σε 219 χλμ. από Badajoz (περίπου 155 λεπτά με αυτοκίνητο)

🧭 Ταξίδι στα χωριά της Ισπανίας: πρακτικός οδηγός — Ωράρια, μετακινήσεις, χρήματα και συνήθειες, πριν φύγεις για ταξίδι.

  • ✈️ Σε 60 χλμ. από το αεροδρόμιο Córdoba (περίπου 42 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • ✈️ Σε 135 χλμ. από το αεροδρόμιο Sevilla (περίπου 95 λεπτά με αυτοκίνητο)

Πώς να φτάσεις με αυτοκίνητο (Google Maps)

Πρακτικές πληροφορίες

🏧 Το πλησιέστερο ΑΤΜ

  • Banco Santander · σε 0.3 χλμ.
  • CajaSur · σε 0.3 χλμ.
  • Banco Santander · σε 9.6 χλμ.

⛽ Το πλησιέστερο βενζινάδικο

  • Estación de Servicio La Laguna · σε 2.1 χλμ.
  • Repsol · σε 9.5 χλμ.

© OpenStreetMap

Λεωφορεία

1 paradas de autobús en el municipio.

Πρόσβαση με μέσα μαζικής μεταφοράς (διαδρομές και δρομολόγια)

Φαρμακείο και υγεία

Farmacia

Τοίχος και νέα

Συνδέσου με το προφίλ σου για να δημοσιεύσεις. Η δημοσίευση στους τοίχους είναι δωρεάν.

Αυτός ο τοίχος είναι ακόμη ήσυχος.

Ο τοίχος του Villanueva del Rey →

Αγγελίες θανάτου

Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή δημοσιευμένες αγγελίες θανάτου στο χωριό Villanueva del Rey.

✝ Δημοσίευση αγγελίας θανάτου Αγγελίες θανάτου της επαρχίας Córdoba →

Εις μνήμην

Δεν υπάρχει ακόμη κανένα αφιέρωμα στο Villanueva del Rey.

🕊️ Αφιέρωση ενός αφιερώματος μνήμης Εις μνήμην όσων έφυγαν στην Córdoba →

Βίντεο

Γνώρισε το Villanueva del Rey σε βίντεο:

Δες βίντεο για το Villanueva del Rey στο YouTube

Μοιράσου αυτή τη σελίδα: WhatsApp