Ciudades y Pueblos

Santa Magdalena de Pulpis

Castellón · Comunidad Valenciana

Peretele localității Santa Magdalena de Pulpis Peretele localității Castellón 🤍 Salvează în escapada mea WhatsApp 🖨️ Afiș cu cod QR

Santa Magdalena de Pulpis (en valenciano: Santa Magdalena de Polpís) es un municipio de España en la Comunidad Valenciana. Perteneciente a la provincia de Castellón, en la comarca del Bajo Maestrazgo.

Secțiuni pe care primăria premium le poate edita · Secțiunile fixe ale ghidului

Origini

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Istorie

Hacia mediados del siglo XIX, el lugar, ya por entonces con Ayuntamiento propio, tenía contabilizadas 160 cabezas de familia.​ Aparece descrito en el undécimo volumen del Diccionario geográfico-estadístico-histórico de España y sus posesiones de Ultramar de Pascual Madoz con las siguientes palabras:​

Monumente

Castillo. De origen árabe.

Casa consistorial. Edificio de interés arquitectónico.

Iglesia de Santa Magdalena de Pulpis.

Ce să vizitezi

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Galerie

Sărbători

San Antonio Abad. Se celebra el 17 de enero.

Fiestas patronales. Se celebran el 22 de julio en honor de Santa María Magdalena.

San Vicente. Se celebra el segundo lunes después de Pascua.

Septembrie 2026

lu ma mi jo vi du 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sărbătorile din această lună

  • Nicio sărbătoare înregistrată luna aceasta.

Restul anului

  • Ianuarie: San Antón (16) · San Antonio Abad (17)
  • Iulie: Fiestas de la Juventud (12) · Fiestas patronales (22) · Fiesta patronal: María Magdalena (22)

Agendă

Vezi toată agenda →

Târg

Găsește ziua și locul târgului din zonă:

Gastronomie

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Trasee și drumeții

Irta - Campanilles (PR-CV 431)

Sender d'Irta (PR-CV 194)

El Camí IT6TR3 El Camí Central: de Castelló de la Plana a Montserrat (CC-C)

Servicii

Ai o afacere în Santa Magdalena de Pulpis? Promoveaz-o gratuit și fă-o premium când vrei. Publică-ți afacerea gratuit

Personalități celebre

Joaquín González Sospedra, político español

Amparo Guillén, actriz y empresaria española

Primăria

Alcaldía: Sergio Bou Ayza

Web oficial: http://www.santamagdalena.es

Primăria localității Santa Magdalena de Pulpis

Alcaldía: Sergio Bou Ayza Web oficial: http://www.santamagdalena.es

Aici fișa primăriei tale sau adresa site-ului tău. Ești de la primărie? Treci la premium pentru a-ți completa fișa și a edita conținutul satului tău. hola@ciudadesypueblos.es

Cum ajungi

  • 🚗 La 63 km de Castellón de la Plana/Castelló de la Plana (circa 44 min cu mașina)
  • 🚗 La 143 km de València (circa 101 min cu mașina)

🧭 Călătorie prin satele Spaniei: ghid practic — Program, transport, bani și obiceiuri, înainte de a pleca la drum.

  • ✈️ La 31 km de aeroportul Castellón (aproximativ 22 min cu mașina)
  • ✈️ La 143 km de aeroportul Reus (aproximativ 101 min cu mașina)

Cum ajungi cu mașina (Google Maps)

Date practice

🅿️ Unde parchezi

  • Unde parchezi · la 0.8 km
  • Unde parchezi · la 0.9 km
  • Unde parchezi · la 1.7 km

🏧 Cel mai apropiat bancomat

  • Oficina Peñíscola (1298) - Caixa Benicarló · la 8.4 km
  • BBVA · la 8.8 km
  • Banco Santander · la 8.9 km

⛽ Cea mai apropiată benzinărie

  • Moeve · la 0.4 km
  • Moeve · la 4.3 km
  • Cea mai apropiată benzinărie · la 7.8 km

ℹ️ Oficiul de turism

  • Oficiul de turism · la 2.1 km
  • Oficiul de turism · la 2.4 km
  • Oficiul de turism · la 2.9 km

🔭 Puncte de belvedere

  • Puncte de belvedere · la 4.8 km
  • Puncte de belvedere · la 4.9 km

© OpenStreetMap

Autobuze

Consultă traseul, orarele și combinațiile de transport public până la Santa Magdalena de Pulpis:

Ajungi cu transportul public (trasee și orare)

Farmacie și sănătate

Găsește farmacia și centrul de sănătate cele mai apropiate, cu adresă și cum ajungi:

Perete și știri

Autentifică-te cu profilul tău pentru a publica. Publicarea pe pereți este gratuită.

Acest perete este încă liniștit.

Peretele localității Santa Magdalena de Pulpis →

Anunțuri de deces

Momentan nu există anunțuri de deces publicate în Santa Magdalena de Pulpis.

✝ Publică un anunț de deces Anunțuri de deces din Castellón →

În amintire

Încă nu există niciun omagiu în Santa Magdalena de Pulpis.

🕊️ Dedică un omagiu În amintire · Castellón →

Videoclipuri

Descoperă Santa Magdalena de Pulpis în video:

Vezi videoclipuri cu Santa Magdalena de Pulpis pe YouTube

Distribuie această pagină: WhatsApp