Ciudades y Pueblos

San Emiliano

León · Castilla y León

Peretele localității San Emiliano Peretele localității León 🤍 Salvează în escapada mea WhatsApp 🖨️ Afiș cu cod QR

San Emiliano (Santu Michanu en patsuezu)​ es un municipio y villa española de la provincia de León, en la comunidad autónoma de Castilla y León. Pertenece a la comarca de Babia, más concretamente a la Babia de Yuso. Limita al norte con Asturias, concretamente con los concejos de Lena, Quirós, Teverga y Somiedo; al sur los municipios de Murias de Paredes y Riello; al oeste con el municipio de Cabrillanes; y al este con el municipio de Sena de Luna. Cuenta con una población de 585 habitantes (INE 2025) y su capital es la localidad homónima San Emiliano, que dista 73 km de León.

Secțiuni pe care primăria premium le poate edita · Secțiunile fixe ale ghidului

Origini

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Istorie

San Emiliano (Santu Michanu en patsuezu)​ es un municipio y villa española de la provincia de León, en la comunidad autónoma de Castilla y León. Pertenece a la comarca de Babia, más concretamente a la Babia de Yuso. Limita al norte con Asturias, concretamente con los concejos de Lena, Quirós, Teverga y Somiedo; al sur los municipios de Murias de Paredes y Riello; al oeste con el municipio de Cabrillanes; y al este con el municipio de Sena de Luna. Cuenta con una población de 585 habitantes (INE 2025) y su capital es la localidad homónima San Emiliano, que dista 73 km de León.

Monumente

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Ce să vizitezi

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Galerie

Sărbători

Septembrie 2026

lu ma mi jo vi du 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sărbătorile din această lună

  • Nicio sărbătoare înregistrată luna aceasta.

Agendă

Vezi toată agenda →

Târg

Găsește ziua și locul târgului din zonă:

Gastronomie

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Trasee și drumeții

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Servicii

Ai o afacere în San Emiliano? Promoveaz-o gratuit și fă-o premium când vrei. Publică-ți afacerea gratuit

Personalități celebre

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Primăria

El municipio de San Emiliano está gobernado por el Ayuntamiento de San Emiliano, cuyos representantes se eligen cada cuatro años por sufragio universal de todos los ciudadanos mayores de 18 años de edad. El órgano está presidido por el alcalde de San Emiliano, David Marcello Román desde 2023.

Primăria localității San Emiliano

El municipio de San Emiliano está gobernado por el Ayuntamiento de San Emiliano, cuyos representantes se eligen cada cuatro años por sufragio universal de todos los ciudadanos mayores de 18 años de edad. El órgano está presidido por el alcalde de San Emiliano, David Marcello Román desde 2023.

Aici fișa primăriei tale sau adresa site-ului tău. Ești de la primărie? Treci la premium pentru a-ți completa fișa și a edita conținutul satului tău. hola@ciudadesypueblos.es

Cum ajungi

  • 🚗 La 56 km de Oviedo (circa 40 min cu mașina)
  • 🚗 La 68 km de León (circa 48 min cu mașina)
  • 🚗 La 84 km de Gijón (circa 59 min cu mașina)

🧭 Călătorie prin satele Spaniei: ghid practic — Program, transport, bani și obiceiuri, înainte de a pleca la drum.

  • ✈️ La 64 km de aeroportul León (aproximativ 45 min cu mașina)
  • ✈️ La 82 km de aeroportul Asturias (aproximativ 58 min cu mașina)

Cum ajungi cu mașina (Google Maps)

Date practice

🅿️ Unde parchezi

  • Unde parchezi · la 0.1 km

🏧 Cel mai apropiat bancomat

  • Cel mai apropiat bancomat · la 0.1 km
  • Cel mai apropiat bancomat · la 0.2 km

⛽ Cea mai apropiată benzinărie

  • Repsol · la 2.8 km

🔭 Puncte de belvedere

  • Puncte de belvedere · la 0.2 km

© OpenStreetMap

Autobuze

Debido a su ubicación de alta montaña ha sido tradicionalmente un municipio muy aislado y con muy malas comunicaciones, en la actualidad esto ha mejorado de forma sustancial, si bien el acceso a la autopista Ruta de la Plata, que une Gijón con Sevilla y que es la vía de alta capacidad más próxima aún se sitúa a 17 km y unos 20 minutos de distancia de la capital municipal. Dicho acceso se hace a través de la carretera autonómica CL-626, que une el puerto de Cerredo, en el límite entre Asturias y la provincia de León, con Aguilar de Campoo en la provincia de Palencia y que es la principal vía de comunicación del municipio con el resto de la provincia de León, atravesándolo de este a oeste.

Tradicionalmente el municipio ha sido además zona de paso de los vaqueiros que realizaban la trashumancia a través del puerto de Ventana, siendo aún hoy en día habitual que el ganado asturiano aproveche los pastos de la zona. Hoy en día la carretera LE-481 que nace del entronque con la CL-626 en las inmediaciones de la capital municipal permite una comunicación entre el municipio y Asturias, a través del puerto.

Ajungi cu transportul public (trasee și orare)

Farmacie și sănătate

Farmacia

Centro de Salud de San Emiliano

Perete și știri

Autentifică-te cu profilul tău pentru a publica. Publicarea pe pereți este gratuită.

Acest perete este încă liniștit.

Peretele localității San Emiliano →

Anunțuri de deces

Momentan nu există anunțuri de deces publicate în San Emiliano.

✝ Publică un anunț de deces Anunțuri de deces din León →

În amintire

Încă nu există niciun omagiu în San Emiliano.

🕊️ Dedică un omagiu În amintire · León →

Videoclipuri

Descoperă San Emiliano în video:

Vezi videoclipuri cu San Emiliano pe YouTube

Distribuie această pagină: WhatsApp