Ciudades y Pueblos

Fuentes de Nava

Palencia · Castilla y León

Peretele localității Fuentes de Nava Peretele localității Palencia 🤍 Salvează în escapada mea WhatsApp 🖨️ Afiș cu cod QR

Fuentes de Nava es un municipio y localidad española de la provincia de Palencia, en la comunidad autónoma de Castilla y León. El término municipal, ubicado en la comarca de Tierra de Campos y el partido de Frechilla, tiene una población de 581 habitantes (INE 2025).

Secțiuni pe care primăria premium le poate edita · Secțiunile fixe ale ghidului

Origini

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Istorie

A la caída del Antiguo Régimen la localidad se constituye en municipio constitucional en el partido de Frechilla, conocido entonces como Fuentes de Don Bermudo​ y que en el censo de 1842 contaba con 456 hogares y 2372 vecinos.

Hasta la reforma de la nomenclatura municipal de 1916 el municipio se llamaba Fuentes de Nava ó de Don Bermudo. En dicha fecha su nombre fue modificado por el de Fuentes de Nava.​

Monumente

Canal de Castilla

Laguna de la Nava de Fuentes

Iglesia de San Pedro: En 1583, el maestro cantero cántabro Juan de la Cuesta realizó las obras de la capilla para el deán de Charcas (Perú), natural de Fuentes de Nava.

Iglesia de Santa María.

Puerta del Postigo.

Ermita de San Miguel.

La Fundación Global Nature dispone de un albergue con capacidad para alojar 23 personas en literas. El edificio es una vieja casa solariega del siglo XVIII restaurada por la Fundación y donde, además del albergue, se encuentra el Centro de Estudios Ambientales de la Comarca de Tierra de Campos. Desde 2016 se ofrecen visitas guiadas a las iglesias de Santa María y San Pedro.

Ce să vizitezi

Casa del Parque de la Laguna de la Nava

Galerie

Sărbători

Septembrie 2026

lu ma mi jo vi du 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Sărbătorile din această lună

  • Nicio sărbătoare înregistrată luna aceasta.

Restul anului

  • Iunie: Fiesta patronal: Agustín de Hipona (15)
  • August: Fiesta patronal: Agustín de Hipona (28)

Agendă

Vezi toată agenda →

Târg

Găsește ziua și locul târgului din zonă:

Gastronomie

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Trasee și drumeții

Încă nu există informații în această secțiune. Profilul satului o poate completa din panou.

Servicii

Ai o afacere în Fuentes de Nava? Promoveaz-o gratuit și fă-o premium când vrei. Publică-ți afacerea gratuit

Personalități celebre

Manuel Sánchez Monge, obispo español

Salvador Seijas, pintor español (1837-1913)

Primăria

Alcaldía: Juan Pablo Santiago

Web oficial: http://www.fuentesdenava.es

Primăria localității Fuentes de Nava

Alcaldía: Juan Pablo Santiago Web oficial: http://www.fuentesdenava.es

Aici fișa primăriei tale sau adresa site-ului tău. Ești de la primărie? Treci la premium pentru a-ți completa fișa și a edita conținutul satului tău. hola@ciudadesypueblos.es

Cum ajungi

  • 🚗 La 27 km de Palencia (circa 19 min cu mașina)
  • 🚗 La 60 km de Valladolid (circa 42 min cu mașina)
  • 🚗 La 117 km de Burgos (circa 83 min cu mașina)

🧭 Călătorie prin satele Spaniei: ghid practic — Program, transport, bani și obiceiuri, înainte de a pleca la drum.

  • ✈️ La 53 km de aeroportul Valladolid (aproximativ 37 min cu mașina)
  • ✈️ La 114 km de aeroportul León (aproximativ 80 min cu mașina)

Cum ajungi cu mașina (Google Maps)

Date practice

🅿️ Unde parchezi

  • Unde parchezi · la 0.3 km
  • Unde parchezi · la 1.8 km

🏧 Cel mai apropiat bancomat

  • BBVA · la 0 km
  • Unicaja Banco · la 0.1 km

⛽ Cea mai apropiată benzinărie

  • Estación de Servicio San Agustín · la 0.5 km

ℹ️ Oficiul de turism

  • Oficiul de turism · la 0 km
  • Oficiul de turism · la 0.1 km
  • Oficiul de turism · la 0.3 km

🔭 Puncte de belvedere

  • Puncte de belvedere · la 3.8 km
  • Observatorio 'La Colada' · la 3.9 km
  • Puncte de belvedere · la 3.9 km

© OpenStreetMap

Autobuze

Consultă traseul, orarele și combinațiile de transport public până la Fuentes de Nava:

Ajungi cu transportul public (trasee și orare)

Farmacie și sănătate

Consultorio Médico de Fuentes de Nava

Farmacia Lda.M. Pilar Martinez Lara

Perete și știri

Autentifică-te cu profilul tău pentru a publica. Publicarea pe pereți este gratuită.

Acest perete este încă liniștit.

Peretele localității Fuentes de Nava →

Anunțuri de deces

Momentan nu există anunțuri de deces publicate în Fuentes de Nava.

✝ Publică un anunț de deces Anunțuri de deces din Palencia →

În amintire

Încă nu există niciun omagiu în Fuentes de Nava.

🕊️ Dedică un omagiu În amintire · Palencia →

Videoclipuri

Descoperă Fuentes de Nava în video:

Vezi videoclipuri cu Fuentes de Nava pe YouTube

Distribuie această pagină: WhatsApp