Ciudades y Pueblos

Villar del Campo

Soria · Castilla y León

Muro de Villar del Campo Muro de Soria 🤍 Gardar na miña escapada WhatsApp 🖨️ Cartel con QR

Villar del Campo es un municipio de España perteneciente a la provincia de Soria, en la comunidad autónoma de Castilla y León. Tiene una población de 29 habitantes (INE 2025) e incluye, además de la localidad homónima, el núcleo de Castellanos del Campo.

Seccións que o concello premium pode editar · Seccións fixas da guía

Orixe

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Historia

Sobre la base de los datos del censo de Pecheros de 1528, en el que no se contaban eclesiásticos, hidalgos y nobles, se registra la existencia 19 pecheros, es decir unidades familiares que pagaban impuestos.​

A la caída del Antiguo Régimen la localidad se constituye en municipio constitucional en la región de Castilla la Vieja, partido de Soria​ que en el censo de 1842 contaba con 33 hogares y 130 vecinos. A mediados del siglo XIX, el lugar tenía contabilizadas 40 casas.​ Aparece descrito en el decimosexto volumen del Diccionario geográfico-estadístico-histórico de España y sus posesiones de Ultramar de Pascual Madoz de la siguiente manera:

Desde 1833 el municipio formó parte de la provincia de Soria. A mediados del siglo XIX​ crece el término del municipio porque incorpora a Castellanos del Campo.

En 1941 entró en servicio la línea Soria-Castejón, que contaba con una estación de ferrocarril propia en el municipio de Aldealpozo. Esta línea férrea formaba parte del eje Torralba-Castejón y se mantuvo abierta al tráfico hasta 1996.

Monumentos

Como dato curioso se rodaron varias escenas de la película Doctor Zhivago de David Lean, en la estación de ferrocarril, y ese año tuvieron que improvisar nieve artificial porque no nevaba cuando quisieron rodar las escenas.

La película Bienvenido, Mister Marshall de Berlanga hace referencia a Villar del Campo. En ella, los habitantes de Villar del Río, usan el autobús para desplazarse hasta la ruta ferroviaria que atravesaba el término municipal del pueblo y en el que hacía parada.

Que visitar

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Galería

Festas

Setembro 2026

lu ma xo ve do 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Festas deste mes

  • Sen festas rexistradas este mes.

Axenda

Ver toda a axenda →

Mercadiño

Atopa o día e o lugar do mercadiño da zona:

Gastronomía

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Rutas e sendeirismo

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Servizos

Tes un negocio en Villar del Campo? Anúnciao de balde e faino premium cando queiras. Publicar o meu negocio de balde

Personaxes célebres

Aínda non hai información desta sección. O perfil da vila pode completala desde o panel.

Concello

Alcaldía: Víctor Martínez Vera

Concello de Villar del Campo

Alcaldía: Víctor Martínez Vera

Aquí a ficha do teu concello ou o enderezo da túa web. Es do concello? Faite premium para completar a túa ficha e editar o contido da túa vila. hola@ciudadesypueblos.es

Como chegar

  • 🚗 A 33 km de Soria (uns 23 min en coche)
  • 🚗 A 100 km de Logroño (uns 71 min en coche)
  • 🚗 A 133 km de Zaragoza (uns 94 min en coche)

🧭 Viaxar polos pobos de España: guía práctica — Horarios, transporte, diñeiro e costumes, antes de saír de viaxe.

  • ✈️ A 95 km do aeroporto de Logroño-Agoncillo (uns 67 min en coche)
  • ✈️ A 116 km do aeroporto de Zaragoza (uns 82 min en coche)

Como chegar en coche (Google Maps)

Datos prácticos

© OpenStreetMap

Autobuses

Consulta a ruta, os horarios e as combinacións de transporte público ata Villar del Campo:

Chegar en transporte público (rutas e horarios)

Farmacia e saúde

Atopa a farmacia e o centro de saúde máis próximos, con enderezo e como chegar:

Muro e novas

Accede co teu perfil para publicar. Publicar nos muros é de balde.

Este muro aínda está en calma.

Muro de Villar del Campo →

Esquelas

Non hai esquelas publicadas agora mesmo en Villar del Campo.

✝ Publicar unha esquela Esquelas de Soria →

Na lembranza

Aínda non hai ningunha lembranza en Villar del Campo.

🕊️ Dedicar unha lembranza Na lembranza de Soria →

Vídeos

Descobre Villar del Campo en vídeo:

Ver vídeos de Villar del Campo en YouTube

Comparte esta páxina: WhatsApp