Ciudades y Pueblos

Toboso, El

Toledo · Castilla-La Mancha

Kylän Toboso, El seinä Kylän Toledo seinä 🤍 Tallenna retkeeni WhatsApp 🖨️ Juliste QR-koodilla

El Toboso es un municipio y localidad española de la provincia de Toledo, en la comunidad autónoma de Castilla-La Mancha.

Osiot, joita premium-kunnantalo voi muokata · Oppaan kiinteät osiot

Alkuperä

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Historia

Su configuración urbana es la característica de esta comarca, con sus edificios de mampostería y tapial y sus muros bien encalados. Las casas, con corredores de madera y columnas, tienen unos patios de planta cuadrada o rectangular adintelada y el suelo es casi siempre de guijarros.

Es, además, la patria chica de Dulcinea, un personaje de Don Quijote de la Mancha, el amor del ilustre caballero manchego.

Monumentit

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Nähtävää

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Galleria

Juhlat

Syyskuu 2026

ma ti ke to pe la su 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Tämän kuun juhlat

  • Tälle kuulle ei ole kirjattu juhlia.

Loppuvuosi

  • Tammikuu: Carnaval (17)
  • Huhtikuu: Jornadas Cervantinas (23)
  • Toukokuu: XXXV Jornadas Cervantinas
  • Elokuu: Ferias y Fiestas de San Agustín (28)

Tapahtumakalenteri

Katso koko tapahtumakalenteri →

Markkinat

Mercadillo semanal: Miércoles · Calle Antonio Machado

Gastronomia

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Reitit ja vaellus

Camino de Santiago del Sureste

Camino de Santiago de Levante

Palvelut

Onko sinulla yritys kohteessa Toboso, El? Ilmoita se ilmaiseksi ja hanki premium milloin haluat. Julkaise yritykseni ilmaiseksi

Kuuluisat henkilöt

Pablo Muñoz de la Morena, militar español

Patricio Patiño, pintor español del siglo XIX

Ángel Gómez Fuentes, periodista español

Kunnantalo

Alcaldía: Marciano Ortega Molina

Kohteen Toboso, El kunnantalo

Alcaldía: Marciano Ortega Molina

Tässä kunnantalosi tietosivu tai verkkosivusi osoite. Oletko kunnantalolta? Hanki premium, niin voit täydentää tietosivusi ja muokata kyläsi sisältöä. hola@ciudadesypueblos.es

Saapumisohjeet

  • 🚗 121 km kohteesta Toledo (noin 85 min autolla)
  • 🚗 133 km kohteesta Getafe (noin 94 min autolla)
  • 🚗 137 km kohteesta Fuenlabrada (noin 97 min autolla)

🧭 Matkalla Espanjan kylissä: käytännön opas — Aikataulut, liikenne, raha ja tavat, ennen matkaan lähtöä.

  • ✈️ 146 km Madrid-Barajas-lentoasemalta (noin 103 min autolla)
  • ✈️ 146 km Albacete-lentoasemalta (noin 103 min autolla)

Saapumisohjeet autolla (Google Maps)

Käytännön tietoa

🅿️ Missä pysäköidä

  • Missä pysäköidä · 1.4 km:n päässä

🏧 Lähin pankkiautomaatti

  • Eurocaja Rural · 0.6 km:n päässä
  • Unicaja Banco · 0.6 km:n päässä
  • Unicaja Banco · 6.7 km:n päässä

⛽ Lähin huoltoasema

  • Estación de Servicio Petronor · 1.7 km:n päässä
  • Top Oil · 4.4 km:n päässä
  • Repsol · 6.9 km:n päässä

© OpenStreetMap

Bussit

Katso reitti, aikataulut ja joukkoliikenneyhteydet kohteeseen Toboso, El:

Perille joukkoliikenteellä (reitit ja aikataulut)

Apteekki ja terveys

Löydä lähin apteekki ja terveyskeskus, osoitteineen ja saapumisohjeineen:

Seinä ja uutiset

Kirjaudu sisään profiilillasi julkaistaksesi. Seinille julkaiseminen on ilmaista.

Tämä seinä on vielä hiljainen.

Kylän Toboso, El seinä →

Kuolinilmoitukset

Kylässä Toboso, El ei ole juuri nyt julkaistuja kuolinilmoituksia.

✝ Kuolinilmoituksen julkaiseminen Kuolinilmoitukset – Toledo →

Muistoissamme

Kylässä Toboso, El ei ole vielä yhtään muistosivua.

🕊️ Omista muistosivu Muistoissamme – Toledo →

Videot

Tutustu kohteeseen Toboso, El videolla:

Katso kohteen Toboso, El videoita YouTubessa

Jaa tämä sivu: WhatsApp