Ciudades y Pueblos

Escurial de la Sierra

Salamanca · Castilla y León

Kylän Escurial de la Sierra seinä Kylän Salamanca seinä 🤍 Tallenna retkeeni WhatsApp 🖨️ Juliste QR-koodilla

Escurial de la Sierra es un municipio y localidad española de la provincia de Salamanca, en la comunidad autónoma de Castilla y León. Se integra dentro de la comarca de la Sierra de Francia, la subcomarca de Las Quilamas y la microcomarca de La Calería.​

Osiot, joita premium-kunnantalo voi muokata · Oppaan kiinteät osiot

Alkuperä

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Historia

Su término municipal está formado por un solo núcleo de población, ocupa una superficie total de 20,97 km² y según los datos demográficos recogidos en el padrón municipal elaborado por el INE en 2025, cuenta con una población de 233 habitantes.

Monumentit

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Nähtävää

Escurial celebra dos festividades patronales:

Santa Cruz, 3 de mayo. Fiesta patronal. Se hace una procesión y se baila al Santo Cristo. La gente viste el traje típico.

Santa Marina, 18 de julio. Fiesta patronal. Hay variedad de actividades: campeonatos de calva, encuentro de carros, verbenas, teatrillos, procesión, danzas, etc.

Otras festividades:

Santa Águeda, 5 de febrero. Festividad organizada por el grupo de mujeres de Santa Águeda.

Día del Hornazo, domingo de Pascua.

Galleria

Juhlat

Syyskuu 2026

ma ti ke to pe la su 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Tämän kuun juhlat

  • Tälle kuulle ei ole kirjattu juhlia.

Loppuvuosi

  • Helmikuu: Fiesta patronal: Santa Agueda (5)

Tapahtumakalenteri

Katso koko tapahtumakalenteri →

Markkinat

Löydä alueen torimarkkinoiden päivä ja paikka:

Gastronomia

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Reitit ja vaellus

Tässä osiossa ei ole vielä tietoja. Kylän profiili voi täydentää sen hallintapaneelista.

Palvelut

Ravintola

De Arriba

Onko tämä sinun? Hanki premium: täysi tietosivu, lisää näkyvyyttä ja jopa 6 kuvaa. Katso jäsenyys

Onko sinulla yritys kohteessa Escurial de la Sierra? Ilmoita se ilmaiseksi ja hanki premium milloin haluat. Julkaise yritykseni ilmaiseksi

Kuuluisat henkilöt

Severiano Grande, escultor español

Kunnantalo

El alcalde de Escurial de la Sierra no recibe ningún tipo de prestación económica por su trabajo al frente del Ayuntamiento (2017).​

Kohteen Escurial de la Sierra kunnantalo

El alcalde de Escurial de la Sierra no recibe ningún tipo de prestación económica por su trabajo al frente del Ayuntamiento (2017).​

Tässä kunnantalosi tietosivu tai verkkosivusi osoite. Oletko kunnantalolta? Hanki premium, niin voit täydentää tietosivusi ja muokata kyläsi sisältöä. hola@ciudadesypueblos.es

Saapumisohjeet

  • 🚗 57 km kohteesta Salamanca (noin 40 min autolla)
  • 🚗 193 km kohteesta Valladolid (noin 136 min autolla)
  • 🚗 224 km kohteesta Móstoles (noin 158 min autolla)

🧭 Matkalla Espanjan kylissä: käytännön opas — Aikataulut, liikenne, raha ja tavat, ennen matkaan lähtöä.

  • ✈️ 67 km Salamanca-lentoasemalta (noin 47 min autolla)
  • ✈️ 190 km Valladolid-lentoasemalta (noin 134 min autolla)

Saapumisohjeet autolla (Google Maps)

Käytännön tietoa

⛽ Lähin huoltoasema

  • Moeve · 5.2 km:n päässä

© OpenStreetMap

Bussit

Katso reitti, aikataulut ja joukkoliikenneyhteydet kohteeseen Escurial de la Sierra:

Perille joukkoliikenteellä (reitit ja aikataulut)

Apteekki ja terveys

Löydä lähin apteekki ja terveyskeskus, osoitteineen ja saapumisohjeineen:

Seinä ja uutiset

Kirjaudu sisään profiilillasi julkaistaksesi. Seinille julkaiseminen on ilmaista.

Tämä seinä on vielä hiljainen.

Kylän Escurial de la Sierra seinä →

Kuolinilmoitukset

Kylässä Escurial de la Sierra ei ole juuri nyt julkaistuja kuolinilmoituksia.

✝ Kuolinilmoituksen julkaiseminen Kuolinilmoitukset – Salamanca →

Muistoissamme

Kylässä Escurial de la Sierra ei ole vielä yhtään muistosivua.

🕊️ Omista muistosivu Muistoissamme – Salamanca →

Videot

Tutustu kohteeseen Escurial de la Sierra videolla:

Katso kohteen Escurial de la Sierra videoita YouTubessa

Jaa tämä sivu: WhatsApp