Ciudades y Pueblos

Cordovilla la Real

Palencia · Castilla y León

Cordovilla la Real herriaren horma Palencia herriaren horma 🤍 Gorde nire ihesaldian WhatsApp 🖨️ QR kodedun kartela

Cordovilla la Real es una localidad y municipio de la provincia de Palencia, comunidad autónoma de Castilla y León, España, comarca de Cerrato.

Premium udalak editatu ditzakeen atalak · Gidaren atal finkoak

Jatorria

Oraindik ez dago atal honetako informaziorik. Herriaren profilak paneletik osatu dezake.

Historia

Villa que formaba parte, en su categoría de pueblos solos, del Partido de Castrojeriz, uno de los catorce que formaban la Intendencia de Burgos, durante el periodo comprendido entre 1785 y 1833, en el Censo de Floridablanca de 1787, jurisdicción de realengo con alcalde ordinario.

Siglo XIX:

Así se describe a Cordovilla la Real en la página 8 del tomo VII del Diccionario geográfico-estadístico-histórico de España y sus posesiones de Ultramar, obra impulsada por Pascual Madoz a mediados del siglo XIX:​

Monumentuak

Caserío renacentista de Nuestra Señora de la Asunción.

Rollos de justicia.

Esta población posee dos, ambos declarados bien de interés cultural con categoría de monumento:​

Rollo de justicia de la villa: es una sencilla columna con cuatro canecillos, erguida sobre una escalinata y rematada por una cruz de hierro forjado. Debió ser signo de jurisdicción del Monasterio de San Salvador del Moral, que la tenía de «Horca y Cuchillo».​​

Rollo de justicia de San Salvador del Moral: consta de un alto fuste rematado por escudo abacial, que lleva un castillo torreonado y una inscripción gótica en la orla. Debe ser de finales del siglo XV. Perteneció al desaparecido monasterio del mismo nombre.​​

Puente de Cordovilla la Real sobre el río Pisuerga.

Obra civil de estilo clasicista, construida en 1778 bajo el reinado de Carlos III. Carretera provincial P-413 PK 5.

Zer bisitatu

Rollo de San Salvador del Moral

Rollo de Cordovilla la Real

Galeria

Jaiak

Iraila 2026

al ar az og ol lr ig 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Hilabete honetako jaiak

  • Ez dago jairik erregistratuta hilabete honetan.

Agenda

Ikusi agenda osoa →

Azoka txikia

Aurkitu inguruko azokaren eguna eta lekua:

Gastronomia

Oraindik ez dago atal honetako informaziorik. Herriaren profilak paneletik osatu dezake.

Ibilbideak eta senderismoa

Ruta de Carlos V

Zerbitzuak

Tapas-taberna

Tisber

Zurea da? Egin zaitez premium: fitxa osoa, ikusgarritasun handiagoa eta gehienez 6 argazki. Ikusi kidetza

Tapas-taberna

La Concordia

Zurea da? Egin zaitez premium: fitxa osoa, ikusgarritasun handiagoa eta gehienez 6 argazki. Ikusi kidetza

Cordovilla la Real herrian negozio bat al duzu? Iragarri doan eta egin ezazu premium nahi duzunean. Argitaratu nire negozioa doan

Pertsonaia ospetsuak

Oraindik ez dago atal honetako informaziorik. Herriaren profilak paneletik osatu dezake.

Udala

Alcaldía: Alcides Español Martínez

Web oficial: http://cordovillalareal.es

Cordovilla la Real herriko udala

Alcaldía: Alcides Español Martínez Web oficial: http://cordovillalareal.es

Hemen zure udalaren fitxa edo zure webgunearen helbidea. Udalekoa zara? Egin zaitez premium zure fitxa osatzeko eta zure herriko edukia editatzeko. hola@ciudadesypueblos.es

Nola iritsi

  • 🚗 Palencia herritik 30 km-ra (autoz 21 min inguru)
  • 🚗 Burgos herritik 68 km-ra (autoz 48 min inguru)
  • 🚗 Valladolid herritik 77 km-ra (autoz 54 min inguru)

🧭 Espainiako herrietan zehar bidaiatzea: gida praktikoa — Ordutegiak, garraioa, dirua eta ohiturak, bidaiari ekin aurretik.

  • ✈️ Burgos aireportutik 76 km-ra (54 min inguru autoz)
  • ✈️ Valladolid aireportutik 80 km-ra (56 min inguru autoz)

Nola iritsi autoz (Google Maps)

Datu praktikoak

🏧 Kutxazainik hurbilena

  • Kutxazainik hurbilena · 4.1 km-ra
  • Unicaja Banco · 4.3 km-ra
  • Unicaja Banco · 7 km-ra

⛽ Gasolindegirik hurbilena

  • Moeve · 3.2 km-ra
  • Repsol · 3.6 km-ra
  • Galp · 4.1 km-ra

© OpenStreetMap

Autobusak

Kontsultatu Cordovilla la Real herrira iristeko ibilbidea, ordutegiak eta garraio publikoko konbinazioak:

Iritsi garraio publikoz (ibilbideak eta ordutegiak)

Farmazia eta osasuna

Consultorio de Atención Primaria

Horma eta albisteak

Sartu zure profilarekin argitaratzeko. Hormetan argitaratzea doan da.

Horma hau oraindik lasai dago.

Cordovilla la Real herriaren horma →

Eskelak

Une honetan ez dago eskelarik argitaratuta Cordovilla la Real herrian.

✝ Eskela bat argitaratu Palencia probintziako eskelak →

Oroimenean

Oraindik ez dago oroitzapenik Cordovilla la Real herrian.

🕊️ Oroitzapen bat eskaini Oroimenean, Palencia probintzian →

Bideoak

Ezagutu Cordovilla la Real bideoz:

Ikusi Cordovilla la Real herriko bideoak YouTuben

Partekatu orri hau: WhatsApp