Ciudades y Pueblos

Peña, La

Salamanca · Castilla y León

Ο τοίχος του Peña, La Ο τοίχος του Salamanca 🤍 Αποθήκευση στην απόδρασή μου WhatsApp 🖨️ Αφίσα με QR

La Peña es un municipio y localidad española de la provincia de Salamanca, en la comunidad autónoma de Castilla y León. Se integra dentro de la comarca de Vitigudino y la subcomarca de La Ramajería. Pertenece al partido judicial de Vitigudino.​​​​

Ενότητες που μπορεί να επεξεργάζεται το premium δημαρχείο · Σταθερές ενότητες του οδηγού

Προέλευση

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Ιστορία

Su término municipal está formado por un solo núcleo de población, ocupa una superficie total de 25,19 km² y según los datos demográficos recogidos en el padrón municipal elaborado por el INE en el año 2025, cuenta con una población de 69 habitantes. Parte de su territorio se sitúa dentro del parque natural de Arribes del Duero, un espacio natural protegido de gran valor ambiental y turístico.

Uno de sus mayores atractivos es la inmensa mole de episienita, denominada y conocida por los lugareños como La Peña Gorda.

Μνημεία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Τι να επισκεφθείς

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Γκαλερί

Γιορτές

Σεπτέμβριος 2026

Δε Τρ Τε Πε Πα Σα Κυ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Γιορτές αυτού του μήνα

  • Δεν υπάρχουν καταχωρημένες γιορτές αυτόν τον μήνα.

Ατζέντα

Δες όλη την ατζέντα →

Λαϊκή αγορά

Βρείτε την ημέρα και τον τόπο της λαϊκής αγοράς της περιοχής:

Γαστρονομία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Διαδρομές και πεζοπορία

Etapa 35: Pereña de la Ribera – Masueco (GR 14, 9.6 km)

Υπηρεσίες

Έχεις επιχείρηση στο Peña, La; Καταχώρισέ την δωρεάν και κάνε την premium όποτε θέλεις. Δωρεάν δημοσίευση της επιχείρησής μου

Διάσημες προσωπικότητες

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Δημαρχείο

Alcaldía: José Tomás Hernández Rebollo

Web oficial: http://ayuntamientodelapena.com/

Δημαρχείο του Peña, La

Alcaldía: José Tomás Hernández Rebollo Web oficial: http://ayuntamientodelapena.com/

Εδώ η καρτέλα του δημαρχείου σου ή η διεύθυνση του ιστότοπού σου. Είσαι από το δημαρχείο; Γίνε premium για να συμπληρώσεις την καρτέλα σου και να επεξεργάζεσαι το περιεχόμενο του χωριού σου. hola@ciudadesypueblos.es

Πώς να φτάσεις

  • 🚗 Σε 94 χλμ. από Salamanca (περίπου 66 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • 🚗 Σε 198 χλμ. από Valladolid (περίπου 140 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • 🚗 Σε 272 χλμ. από Vigo (περίπου 192 λεπτά με αυτοκίνητο)

🧭 Ταξίδι στα χωριά της Ισπανίας: πρακτικός οδηγός — Ωράρια, μετακινήσεις, χρήματα και συνήθειες, πριν φύγεις για ταξίδι.

  • ✈️ Σε 111 χλμ. από το αεροδρόμιο Salamanca (περίπου 78 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • ✈️ Σε 189 χλμ. από το αεροδρόμιο Valladolid (περίπου 133 λεπτά με αυτοκίνητο)

Πώς να φτάσεις με αυτοκίνητο (Google Maps)

Πρακτικές πληροφορίες

🏧 Το πλησιέστερο ΑΤΜ

  • Caja Rural de Salamanca · σε 9.4 χλμ.
  • Banco Santander · σε 9.5 χλμ.
  • Unicaja Banco · σε 9.6 χλμ.

⛽ Το πλησιέστερο βενζινάδικο

  • Estación de Servicio Joaquín · σε 6 χλμ.

🔭 Σημεία με θέα

  • Peña Gorda · σε 0.7 χλμ.

© OpenStreetMap

Λεωφορεία

Δες τη διαδρομή, τα δρομολόγια και τους συνδυασμούς μέσων μαζικής μεταφοράς μέχρι το Peña, La:

Πρόσβαση με μέσα μαζικής μεταφοράς (διαδρομές και δρομολόγια)

Φαρμακείο και υγεία

Βρες το πλησιέστερο φαρμακείο και κέντρο υγείας, με διεύθυνση και οδηγίες για το πώς να φτάσεις:

Τοίχος και νέα

Συνδέσου με το προφίλ σου για να δημοσιεύσεις. Η δημοσίευση στους τοίχους είναι δωρεάν.

Αυτός ο τοίχος είναι ακόμη ήσυχος.

Ο τοίχος του Peña, La →

Αγγελίες θανάτου

Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή δημοσιευμένες αγγελίες θανάτου στο χωριό Peña, La.

✝ Δημοσίευση αγγελίας θανάτου Αγγελίες θανάτου της επαρχίας Salamanca →

Εις μνήμην

Δεν υπάρχει ακόμη κανένα αφιέρωμα στο Peña, La.

🕊️ Αφιέρωση ενός αφιερώματος μνήμης Εις μνήμην όσων έφυγαν στην Salamanca →

Βίντεο

Γνώρισε το Peña, La σε βίντεο:

Δες βίντεο για το Peña, La στο YouTube

Μοιράσου αυτή τη σελίδα: WhatsApp