Ciudades y Pueblos

Palacios y Villafranca, Los

Sevilla · Andalucía

Ο τοίχος του Palacios y Villafranca, Los Ο τοίχος του Sevilla 🤍 Αποθήκευση στην απόδρασή μου WhatsApp 🖨️ Αφίσα με QR

Los Palacios y Villafranca es un municipio español de la provincia de Sevilla, en la comunidad autónoma de Andalucía. Cuenta con una población de 38 761 habitantes (INE 2025). El término cuenta, además del núcleo principal, con tres pedanías directamente relacionadas con la actividad agrícola: los poblados de colonización de El Trobal, Maribáñez y Los Chapatales, surgidos en 1970.

Ενότητες που μπορεί να επεξεργάζεται το premium δημαρχείο · Σταθερές ενότητες του οδηγού

Προέλευση

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Ιστορία

Los Palacios y Villafranca es un municipio español de la provincia de Sevilla, en la comunidad autónoma de Andalucía. Cuenta con una población de 38 761 habitantes (INE 2025). El término cuenta, además del núcleo principal, con tres pedanías directamente relacionadas con la actividad agrícola: los poblados de colonización de El Trobal, Maribáñez y Los Chapatales, surgidos en 1970.

Μνημεία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Τι να επισκεφθείς

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Γκαλερί

Γιορτές

Σεπτέμβριος 2026

Δε Τρ Τε Πε Πα Σα Κυ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Γιορτές αυτού του μήνα

Υπόλοιπο έτους

  • Απρίλιος: Feria Agroganadera (6)
  • Μάιος: Cruces de Mayo (1) · Romería de San Isidro (15)
  • Αύγουστος: Nuestra Señora de las Nieves (5)
  • Δεκέμβριος: Navidad

Ατζέντα

Δες όλη την ατζέντα →

Λαϊκή αγορά

Mercadillo semanal: Miércoles, de 09:00 a 14:00 · Calle Feria

Γαστρονομία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Διαδρομές και πεζοπορία

Δεν υπάρχουν ακόμη πληροφορίες σε αυτή την ενότητα. Το προφίλ του χωριού μπορεί να τη συμπληρώσει από τον πίνακα διαχείρισης.

Υπηρεσίες

Έχεις επιχείρηση στο Palacios y Villafranca, Los; Καταχώρισέ την δωρεάν και κάνε την premium όποτε θέλεις. Δωρεάν δημοσίευση της επιχείρησής μου

Διάσημες προσωπικότητες

Gavi, futbolista español

Jesús Navas, futbolista español

Fabián Ruiz Peña, futbolista español

Marco Navas, futbolista español

Bernabé Barragán, futbolista español

Victor Manuel Mena Coto, futbolista español

Ismael Gutiérrez, futbolista español

Joaquín Bornes Rincón, futbolista español

Δημαρχείο

Alcaldía: Juan Manuel Valle Chacón

Web oficial: http://www.lospalacios.org/

Δημαρχείο του Palacios y Villafranca, Los

Alcaldía: Juan Manuel Valle Chacón Web oficial: http://www.lospalacios.org/

Εδώ η καρτέλα του δημαρχείου σου ή η διεύθυνση του ιστότοπού σου. Είσαι από το δημαρχείο; Γίνε premium για να συμπληρώσεις την καρτέλα σου και να επεξεργάζεσαι το περιεχόμενο του χωριού σου. hola@ciudadesypueblos.es

Πώς να φτάσεις

  • 🚗 Σε 33 χλμ. από Sevilla (περίπου 23 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • 🚗 Σε 68 χλμ. από Jerez de la Frontera (περίπου 48 λεπτά με αυτοκίνητο)

🧭 Ταξίδι στα χωριά της Ισπανίας: πρακτικός οδηγός — Ωράρια, μετακινήσεις, χρήματα και συνήθειες, πριν φύγεις για ταξίδι.

  • ✈️ Σε 36 χλμ. από το αεροδρόμιο Sevilla (περίπου 25 λεπτά με αυτοκίνητο)
  • ✈️ Σε 60 χλμ. από το αεροδρόμιο Jerez de la Frontera (περίπου 42 λεπτά με αυτοκίνητο)

Πώς να φτάσεις με αυτοκίνητο (Google Maps)

Πρακτικές πληροφορίες

🅿️ Πού να παρκάρεις

  • Plaza Andalucía · σε 0.2 χλμ.
  • Ayuntamiento · σε 0.2 χλμ.
  • Πού να παρκάρεις · σε 0.2 χλμ.

🏧 Το πλησιέστερο ΑΤΜ

  • Caixabank · σε 0.1 χλμ.
  • Unicaja Banco · σε 0.1 χλμ.
  • Το πλησιέστερο ΑΤΜ · σε 0.2 χλμ.

⛽ Το πλησιέστερο βενζινάδικο

  • Repsol · σε 0.4 χλμ.
  • Shell · σε 1 χλμ.
  • Estación de Servicio BP Los Palacios · σε 1.2 χλμ.

© OpenStreetMap

Λεωφορεία

Δες τη διαδρομή, τα δρομολόγια και τους συνδυασμούς μέσων μαζικής μεταφοράς μέχρι το Palacios y Villafranca, Los:

Πρόσβαση με μέσα μαζικής μεταφοράς (διαδρομές και δρομολόγια)

Φαρμακείο και υγεία

Βρες το πλησιέστερο φαρμακείο και κέντρο υγείας, με διεύθυνση και οδηγίες για το πώς να φτάσεις:

Τοίχος και νέα

Συνδέσου με το προφίλ σου για να δημοσιεύσεις. Η δημοσίευση στους τοίχους είναι δωρεάν.

Αυτός ο τοίχος είναι ακόμη ήσυχος.

Ο τοίχος του Palacios y Villafranca, Los →

Αγγελίες θανάτου

Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή δημοσιευμένες αγγελίες θανάτου στο χωριό Palacios y Villafranca, Los.

✝ Δημοσίευση αγγελίας θανάτου Αγγελίες θανάτου της επαρχίας Sevilla →

Εις μνήμην

Δεν υπάρχει ακόμη κανένα αφιέρωμα στο Palacios y Villafranca, Los.

🕊️ Αφιέρωση ενός αφιερώματος μνήμης Εις μνήμην όσων έφυγαν στην Sevilla →

Βίντεο

Γνώρισε το Palacios y Villafranca, Los σε βίντεο:

Δες βίντεο για το Palacios y Villafranca, Los στο YouTube

Μοιράσου αυτή τη σελίδα: WhatsApp