Ciudades y Pueblos

Harana/Valle de Arana

Álava · País Vasco

Mur de Harana/Valle de Arana Mur de Álava 🤍 Desa a la meva escapada WhatsApp 🖨️ Cartell amb QR

Harana (castellà Valle de Arana) és un municipi d'Àlaba, de la Quadrilla de Mendialdea. Limita al nord amb Iturrieta (Agurain), al sud amb Kanpezu i Lana (Navarra), a l'est amb Arraia-Maeztu i a l'oest amb Larraona (Navarra). Està format pels pobles de: Done Bikendi Harana Alda Uribarri Harana Kontrasta El terme Vall d'Arana és un tautotopònim i sembla tenir paral·lelisme amb la Vall d'Aran. El seu significat seria Vall del Vall, ja que (h)arana significa també la vall en basc.

Seccions que l'ajuntament premium pot editar · Seccions fixes de la guia

Origen

El término Valle de Arana es un tautopónimo y parece tener paralelismo con el Valle de Arán. Su significado sería Valle del Valle, ya que (h)arana significa también el valle en lengua vasca.

En 2002 se publicó la carta puebla de fundación de la villa de Contrasta, que había permanecido perdida hasta aquel entonces. En ese documento se indica que Contrasta fue fundada sobre una aldea anterior que se llamaba Arana y cabe pensar que esta aldea fue la que dio el nombre al valle en su conjunto. En este caso ''arana'' podría estar relacionado con valle, pero también con ciruela/o.

Història

El municipio aranés comprende los núcleos de población de San Vicente de Arana —el más habitado—, Contrasta, Ullíbarri-Arana y Alda —capital municipal—.

Monuments

Complejo tumular de Santa Teodosia

Complejo tumular de Kapitarte

Túmulo de Kapitarte

Menhir Kapitarte

Túmulo de San Cristóbal

Dolmen Kortagaña

Mojón Largo

Inaziotar bidea

Què visitar

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Galeria

Festes

Setembre 2026

dl dt dc dj dv ds dg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Festes d'aquest mes

  • No hi ha festes registrades aquest mes.

Agenda

Veure tota l'agenda →

Mercat ambulant

Troba el dia i el lloc del mercat ambulant de la zona:

Gastronomia

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Rutes i senderisme

Artzaintza naturbidea (GR 282)

Inaziotar bidea (GR 120)

Barrancos de Contrasta (PR-A 69)

Arabako Mendialdeko ibilbide zirkularra (PR-A 61)

Mojon Largo-rako ibilbidea (PR-A 68)

Senda Puerto Nuevo (PR-A 67)

Santa Teodosiarako ibilbidea (PR-A 66)

Haraneko ibilbidea (PR-A 65)

Marquillanorako ibilbidea (PR-A 71)

Serveis

Bar de tapes

La Piscina

📍 Kale Nagusia 11

És teu? Fes-te premium: fitxa completa, més visibilitat i fins a 6 fotos. Veure la subscripció

Tens un negoci a Harana/Valle de Arana? Anuncia'l gratis i fes-lo premium quan vulguis. Publica el meu negoci gratis

Personatges cèlebres

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Ajuntament

Gobierno municipal:

Organización territorial:

Los cuatro concejos que componen el municipio son:

El Ayuntamiento se ubica en el pueblo de Alda, que ejerce por tanto la capitalidad, a pesar de tratarse del concejo menos poblado de los cuatro.

Ajuntament de Harana/Valle de Arana

Gobierno municipal: Organización territorial: Los cuatro concejos que componen el municipio son: El Ayuntamiento se ubica en el pueblo de Alda, que ejerce por tanto la capitalidad, a pesar de tratarse del concejo menos poblado de los cuatro.

Aquí la fitxa del teu ajuntament o l'adreça del teu web. Ets de l'ajuntament? Fes-te premium per completar la teva fitxa i editar el contingut del teu poble. hola@ciudadesypueblos.es

Com arribar-hi

  • 🚗 A 38 km de Vitoria-Gasteiz (uns 27 min amb cotxe)
  • 🚗 A 42 km de Logroño (uns 30 min amb cotxe)

🧭 Viatjar pels pobles d'Espanya: guia pràctica — Horaris, transport, diners i costums, abans de sortir de viatge.

  • ✈️ A 41 km de l'aeroport de Logroño-Agoncillo (uns 29 min amb cotxe)
  • ✈️ A 45 km de l'aeroport de Vitoria (uns 32 min amb cotxe)

Com arribar-hi amb cotxe (Google Maps)

Dades pràctiques

🏧 Caixer més proper

  • Caixer més proper · a 9.6 km
  • Caixer més proper · a 9.7 km
  • Caja Vital · a 9.9 km

ℹ️ Oficina de turisme

  • Oficina de turisme · a 0.3 km
  • Oficina de turisme · a 0.9 km
  • Oficina de turisme · a 1 km

🔭 Miradors

  • Miradors · a 2.3 km

© OpenStreetMap

Autobusos

Consulta la ruta, els horaris i les combinacions de transport públic fins a Harana/Valle de Arana:

Arribar-hi en transport públic (rutes i horaris)

Farmàcia i salut

Consultorio médico — Plaza la Rimona 1

Mur i notícies

Accedeix amb el teu perfil per publicar. Publicar als murs és gratis.

Aquest mur encara està en calma.

Mur de Harana/Valle de Arana →

Esqueles

Ara mateix no hi ha esqueles publicades a Harana/Valle de Arana.

✝ Publica una esquela Esqueles de Álava →

En el record

Encara no hi ha cap record a Harana/Valle de Arana.

🕊️ Dedicar un record En el record de Álava →

Vídeos

Descobreix Harana/Valle de Arana en vídeo:

Veure vídeos de Harana/Valle de Arana a YouTube

Comparteix aquesta pàgina: WhatsApp