Ciudades y Pueblos

Friera de Valverde

Zamora · Castilla y León

Mur de Friera de Valverde Mur de Zamora 🤍 Desa a la meva escapada WhatsApp 🖨️ Cartell amb QR

Friera de Valverde es un municipio de España, en la provincia de Zamora y la comunidad autónoma de Castilla y León.

Seccions que l'ajuntament premium pot editar · Seccions fixes de la guia

Origen

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Història

En la Edad Media, la victoria en el año 878 de los ejércitos de Alfonso III en la batalla de la Polvorosa, en las cercanías de la localidad, fue decisiva para la posterior integración y repoblación de la localidad de Friera, que quedó integrada en el Reino de León.

Posteriormente, en la Edad Moderna, Friera fue una de las localidades que se integraron en la provincia de las Tierras del conde de Benavente y dentro de esta en la Merindad de Valverde y la receptoría de Benavente.​ No obstante, al reestructurarse las provincias y crearse las actuales en 1833, la localidad pasó a formar parte de la provincia de Zamora, dentro de la Región Leonesa,​ quedando integrada en 1834 en el partido judicial de Alcañices,​ pasando posteriormente al partido judicial de Benavente.​

Monuments

San Juan Evangelista es el patrón de esta localidad, bajo cuya advocación se encuentra su iglesia parroquial. De esta destaca su espadaña en piedra y su localización en una pequeña pradera.

Què visitar

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Galeria

Festes

Friera celebra sus fiestas patronales el 27 de diciembre, en honor a su patrón San Juan Evangelista.

Setembre 2026

dl dt dc dj dv ds dg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Festes d'aquest mes

  • No hi ha festes registrades aquest mes.

Resta de l'any

  • Desembre: Friera celebra sus fiestas patronales (27)

Agenda

Veure tota l'agenda →

Mercat ambulant

Troba el dia i el lloc del mercat ambulant de la zona:

Gastronomia

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Rutes i senderisme

Encara no hi ha informació d'aquesta secció. El perfil del poble pot completar-la des del tauler.

Serveis

Bar de tapes

Punto y aparte

És teu? Fes-te premium: fitxa completa, més visibilitat i fins a 6 fotos. Veure la subscripció

Tens un negoci a Friera de Valverde? Anuncia'l gratis i fes-lo premium quan vulguis. Publica el meu negoci gratis

Personatges cèlebres

Dionisio García Carnero, político español

Ajuntament

Alcaldía: Lazaro Zarza Alonso

Web oficial: http://www.ayuntamientodefrieradevalverde.es/

Ajuntament de Friera de Valverde

Alcaldía: Lazaro Zarza Alonso Web oficial: http://www.ayuntamientodefrieradevalverde.es/

Aquí la fitxa del teu ajuntament o l'adreça del teu web. Ets de l'ajuntament? Fes-te premium per completar la teva fitxa i editar el contingut del teu poble. hola@ciudadesypueblos.es

Com arribar-hi

  • 🚗 A 58 km de Zamora (uns 41 min amb cotxe)
  • 🚗 A 121 km de Valladolid (uns 85 min amb cotxe)
  • 🚗 A 202 km de Oviedo (uns 143 min amb cotxe)

🧭 Viatjar pels pobles d'Espanya: guia pràctica — Horaris, transport, diners i costums, abans de sortir de viatge.

  • ✈️ A 96 km de l'aeroport de León (uns 68 min amb cotxe)
  • ✈️ A 107 km de l'aeroport de Valladolid (uns 76 min amb cotxe)

Com arribar-hi amb cotxe (Google Maps)

Dades pràctiques

🏧 Caixer més proper

  • Caja Rural · a 4.9 km

⛽ Benzinera més propera

  • Petronor · a 6.4 km
  • TEO · a 8.8 km

© OpenStreetMap

Autobusos

Consulta la ruta, els horaris i les combinacions de transport públic fins a Friera de Valverde:

Arribar-hi en transport públic (rutes i horaris)

Farmàcia i salut

Troba la farmàcia i el centre de salut més propers, amb adreça i com arribar-hi:

Mur i notícies

Accedeix amb el teu perfil per publicar. Publicar als murs és gratis.

Aquest mur encara està en calma.

Mur de Friera de Valverde →

Esqueles

Ara mateix no hi ha esqueles publicades a Friera de Valverde.

✝ Publica una esquela Esqueles de Zamora →

En el record

Encara no hi ha cap record a Friera de Valverde.

🕊️ Dedicar un record En el record de Zamora →

Vídeos

Descobreix Friera de Valverde en vídeo:

Veure vídeos de Friera de Valverde a YouTube

Comparteix aquesta pàgina: WhatsApp